حمید مرتضی کوشکی، مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) ، با اشاره به تجربه ثبات نسبی شاخص بورس طی روزهای اخیر در تحلیل روند پیش روی بازار سرمایه طی روزها و هفته های آتی گفت: در شرایط فعلی اندازه شاخص  می تواند بر اساس طبیعت بازار ۵ تا ۷ درصد بالاتر یا پایین تر برود، اما این به معنای خروج از نقطه تعادل شاخص نیست.

وی با تشریح برخی عوامل تاثیرگذار بر شاخص و بی اعتنایی صنایع موثر به انتشار اخبار منفی از بازارهای جهانی اظهار کرد: علت اصلی بی اعتنایی این صنایع نسبت به این اخبار و ریزش شاخص بورس های مختلف دنیا این است که شرکت های بزرگ ما که عموما صادرات محور نیز هستند قبل از بروز این اتفاقات از تحلیل های انجام شده با P/E تحلیلی بسیار پایین بهره برده اند.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر آگاه بودن سهامداران این صنایع از میزان ارزندگی سهام خود خاطرنشان کرد: در این میان یک نکته وجود دارد و آن این است که بین ارزندگی و جذابیت در یک سهم تفاوت وجود دارد؛ یعنی این سهام در عین اینکه می توانند سودآوری داشته باشند، به دلیل نیاز به افزایش ورود نقدینگی بیشتر به بازار سرمایه از رشد پیش بینی شده و انتظاری خود جا مانده اند البته هر اتفاقی در آینده می تواند رخ دهد و این شرکت ها به رشد مورد انتظار خود دست یابند.

کوشکی یادآور شد: اگر  نقدینگی امروز در بازار بیشتر بود اکنون شاخص باید بالاتر از این می شد و در این جا به نقطه تعادل نمی رسید اما کمبود نقدینگی باعث شده تا سرمایه گذاران به سراغ برخی شرکت های ارزنده نروند، چون این شرکت نقدینگی بالایی برای رشد ۵ یا ۱۰ درصدی نیاز دارد و با پول های کوچک به این رشد نمی رسد.

شیفت سرمایه گذاران صنایع دلاری به صنایع ریالی

مدیر تحلیل گروه مالی اقتصاد بیدار، گرایش سرمایه گذاران را در شرایط فعلی به دلیل نقدینگی اندک به سمت صنایع داخلی ارزیابی کرد و افزود: صاحبان سرمایه وقتی می بینند نقدینگی برای جهش و رشد سهام دلاری که اغلب بنیادین نیز هستند کم است، اقدام به خرید سهام ریالی و صنایع داخلی می کنند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: ما همواره به سرمایه گذاران توصیه می کنیم سهم شرکتی را بخرند که یک خبر تایید نشده در آینده دارد؛ مثلا قرار است یک ظرفیت تولیدی در شرکت ایجاد شود و یا اینکه هزینه ای کاهش پیدا کند یا این که قرار است نرخی افزایش پیدا کند. اکنون این شایعه دلار ۴۲۰۰ تومان بر صنایع داخلی سایه افکنده است که اگر حذف شود گروه دارو،غذایی،دامپروری دوباره می توانند افزایش نرخ بگیرند، لذا سودآوری آنها نیز می تواند بیشتر از سایر شرکت های صادراتی   .باشد

وی در خصوص وضعیت شرکت های صادراتی نیز یادآور شد: این شرکت ها علیرغم اینکه نرخ دلار ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان را شناسایی می کنند، اما نرخ های جهانی دیگر به مدد آنها نیامده است. مثلا در گروه روی نرخ جهانی ۲۷۰۰ دلار تبدیل به ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ دلار شده و این کاهش جذابیت را در این صنایع در پی داشته است. این به معنای این است که شرکت های صادراتی با وجود ارزنده بودن در حال کاهش جذابیت هستند .و البته در صورت شروع موج افزایش قیمت های جهانی این سهام نیز مجددا به مدار رشد باز می گردند 

اصلاح بازار متناسب با رشد آن خواهد بود

این کارشناس بورس با پیش بینی اینکه صنایع داخلی همچنان تا دو ماهه آینده می توانند جذابیت خود را حفظ کنند گفت: البته بستگی دارد که این صنایع با چه سرعتی به آن تارگت ها و قیمت های تعیین شده برای خودشان برسند. ممکن است مثلا تا ۲۰ روز دیگر به این تارگت برسند.

وی به شرایط پیش روی شاخص نیز اشاره کرد و گفت:  اصلاح شاخص متناسب با رشد بازار است و برخلاف تصور بعضی ها شاخص روند صعودی خود را ادامه می دهد و در این مسیر با اصلاحاتی نیز مواجه است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی