حامد سلطانی نژاد امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به راه اندازی صندوق‌های سرمایه گذاری کالایی مبتنی بر محصولات کشاورزی تاکید کرد و اظهار داشت: پس از معاملات پر حجم زعفران در بازار نقد، گواهی سپرده کالایی، قرارداد آتی و اختیار معامله، به تازگی معاملات گواهی سپرده کالایی و قرارداد آتی زیره سبز در بورس کالا آغاز شده تا در کنار تنوع کالاهای کشاورزی شاهد شکل گیری زنجیره ابزارهای مالی در بورس کالا باشیم.
وی گفت: در حال حاضر با توجه به ترکیب گواهی سپرده و بازار مشتقه در حوزه معاملات زعفران و زیره سبز، راه اندازی صندوق کالایی کشاورزی در بورس کالا مسیر هموارتری را در پیش دارد.
ورود پسته به بورس کالا
مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص زمان آغاز معاملات پسته در بورس کالا نیز گفت: به احتمال زیاد تا قبل از برداشت پسته (اواخر شهریور) شاهد عرضه پسته در بورس کالا خواهیم بود.
وی اظهار داشت: عرضه پسته در بورس کالا به صورت مستمر خواهد بود و اکنون بحث پذیرش انبارها در دست بررسی است.
سلطانی نژاد ادامه داد: به محض آنکه تعداد انبارها به میزانی برسد که امکان دسترسی تولیدکننده پسته به این انبارها فراهم شود، معاملات آن آغاز خواهد شد.
نبود شفافیت در بازار خرما
مدیر عامل بورس کالای ایران در این خصوص که برخی کارشناسان پس از گرانی خرما در ماه مبارک رمضان بر لزوم ورود این محصول به بورس تاکید کردند، گفت: در صورت عرضه این کالا در بورس، شبکه ای برای توزیع آن در نظر گرفته می‌شد که از طریق آن می‌توانستیم تعدادی از عرضه کننده‌های عمده را موظف به خرید این کالا از تولیدکننده اصلی با رعایت ساز و کار رقابتی کنیم و در انتها این کالا به زنجیره توزیع عرضه می‌شد.
وی ادامه داد: همچنین امکان طراحی یک سامانه به منظور انجام معاملات خرما وجود دارد، اما تا زمانی که از منشا تولید، انبارگردانی و ذخیره آن اطلاعاتی در دست نباشد نمی‌توان سیاستگذاری‌های لازم را در این زمینه انجام داد.
سلطانی نژاد معتقد است، اقدامات ما در حوزه انبارگردانی می‌تواند به سیاستگذاری‌های لازم برای میزان محصولات موجود در انبار کمک کند.
مدیر عامل بورس کالای ایران اظهار داشت: اکنون آمار درستی از میزان محصولات موجود در انبار وجود ندارد در حالی که اگر در این زمینه آمار دقیقی در اختیار باشد می‌توان سیاستگذاری‌های لازم برای بهبود معاملات را در دستور کار قرار داد اما با توجه به نبود آمار درست نمی‌توان تصمیمات دقیقی را در این زمینه اتخاذ کرد.
وی خاطرنشان کرد: با عرضه محصول در بورس کالا و پذیرش انبارها می‌توان از میزان خرما و عرضه آن مطلع شد و سیاست‌های اقتصادی را براساس آن تنظیم کرد اما تا زمانی که بازار ثابتی وجود نداشته باشد باید در کوچه پس کوچه‌ها به دنبال کالای موردنظر گشت.
سلطانی نژاد با بیان اینکه خرما به زودی در بورس کالا عرضه می‌شود، گفت: زمانی که بازار متشکلی برای یک کالا وجود داشته باشد می‌توان از سیاستگذاری و قانون درستی برای آن کالا بهره مند شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی