به گزارش بورس ۶۱۸، داستان‌سرایی از سهام بار دیگر رشد قیمتی قابل توجه را برای یک سهم به دنبال داشت. همچنان احتمال هجوم روایت‌های در ظاهر زیبا برای داغ کردن این سهم یا دیگر نمادها به خصوص کوچک‌ترهای بازار وجود دارد. در این میان نمادهای بازار پایه با توجه به ضعف شفافیت بستر مناسب‌تری را برای جذب نقدینگی داغ فراهم می‌کنند. تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی و سهام‌دار عمده آن یعنی شرکت پلی اکریل وضعیت بهتری در رویه شفاف‌سازی نسبت به گذشته دارند و با وجود این‌که در بازار پایه به سر می‌برند ارائه عملکرد ماهانه و همچنین ارائه صورت‌های مالی در زمان مقرر مطابق با قوانین سازمان بورس از نکات مثبت و مورد تحسین مدیران این شرکت‌ها است.

آن‌چه به رشد قیمتی اخیر تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی کمک کرد به صورت مشخص عملکرد زمستان این شرکت بود. این شرکت در زمستان به ۱۲ میلیارد تومان سود خالص دست پیدا کرده بود. در عملکرد ۶ ماهه منتهی به اسفند ۹۷ پلی اکریل به سود حدود ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان دست یافته است که این موضوع بعد از مدت‌ها نشانه‌‌ای مثبت برای این شرکت بود. با این حال نکته عجیب افزایش سودآوری این شرکت با وجود کاهش نرخ فروش محصولات در زمستان نسبت به پاییز ۹۷ است.

در شرایط کنونی نیز عملکرد بهار که احتمالا تا میانه مرداد در سایت «کدال» قرار گیرد می‌تواند احتمال پایداری این سود را مشخص کند. اگر واقعا این شرکت با وجود زیان در پاییز، در زمستان بیش از ۸۰ تومان به ازای هر سهم محقق کرده باشد در بهار نیز این سود صورت‌های مالی این شرکت را مزین کند علت رشد قیمتی این سهم مشخص خواهد شد. در حالی این شرکت در زمستان ۵۲ میلیارد تومان فروش داشته است در بهار با وجود فروش کمتر اما با کمک افزایش نرخ فروش محصولات به بیش از ۶۴ میلیارد تومانی دست یافته است.

بر این اساس برای سنجش علت رشد قیمتی سهام این شرکت عملکرد بهار جالب توجه است. نشانه‌های از احیا این صنعت در کشور پس از جهش ارزی اخیر مثبت است اما به نظر می‌رسد واکنش مازاد معامله‌گران سهم را به مدار حباب کشید.

در این خصوص این‌که سهمی با چنین سیگنال قدرتمندی مستحق رشد بود کاملا مشخص است اما این‌که سهام با عدم آگاهی از علت رشد مسیر رشد چند صد درصدی را بپیماید احتمال وقوع ریسک این‌چنینی وجود دارد. در حالی‌که به نظر می‌رسد سهام تولید مواد اولیه پلی اکریل همچنان فاصله زیادی حتی با در نظر گرفتن سناریوهای خوشبینانه با سودآوری انتظاری دارد انتظار برای عملکرد بهار این شرکت نیز به اوج خود رسیده است.

منبع: دنیای بورس

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید


قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی